Konferencja

„Problemów tego świata nie rozwiążą ani sceptycy ani cynicy, których horyzonty są ograniczone do oczywistych realiów. Potrzebujemy ludzi zdolnych wymyślić coś, czego jeszcze nie było.”
John Fitzgerald Kennedy

Świat, ten w skali globalnej i ten obok nas, jest daleki od ideału. Postępująca degradacja środowiska, niepohamowany konsumpcjonizm i nierówności społeczne to niezaprzeczalne fakty. Radykalne i pilne zmiany są konieczne.
Ale kto powinien naprawiać świat?

W książce „Przedsiębiorcy, którzy zmieniają świat”, Matthieu Dardaillon i Jonas Guyot, Francuzi z rocznika 1990, opisują sylwetki ludzi, którzy każdego dnia, na całym świecie, podejmują inicjatywy prospołeczne i proekologiczne w wyjątkowy sposób. Ci ludzie nie poprzestają na leczeniu objawów problemów, szukają zmian systemowych i trwałych ulepszeń. Choć działają lokalnie, stymulują rozwiązania w skali globalnej (np. w edukacji, ochronie zdrowia czy ochronie środowiska, itp.). Swoje cele realizują przy pomocy alternatywnych metod, które pozwalają im na samofinansowanie ich działań, a nawet przynoszą dochody.
Razem ci wszyscy ludzie współtworzą „ekosystem pozytywnego wpływu”, który ma realną moc naprawy rzeczywistości. Czy ty też możesz zostać jednym z nich?

Na naszej konferencji przedstawiliśmy trzy typy „przedsiębiorców, którzy zmieniają świat”:
przedsiębiorców społecznych (social entrepreneurs), czyli szefów wyjątkowego rodzaju firm, których działalność gospodarcza z założenia służy wywieraniu pozytywnego wpływu na ludzi i planetę poprzez zmianę istniejących wzorców produkcji, konsumpcji czy stylu życia;
intraprzedsiębiorców (intrapreneurs), czyli pracowników etatowych, którzy swoje pomysły na naprawę świata realizują wewnątrz zatrudniającej ich firmy, wykorzystując do tego jej narzędzia, zasoby i siłę oddziaływania;
infraprzedsiębiorców (infrapreneurs), czyli osoby, które z racji wykonywanego zawodu biorą udział w budowie ekosystemu pozytywnego wpływu sprzyjającego przedsiębiorczości społecznej, np. dziennikarze, nauczyciele, naukowcy, ekonomiści, politycy, influencerzy, twórcy inkubatorów dla startupów, itp.

Program konferencji został przygotowany tak, aby mogły z niego skorzystać różne grupy docelowe. Jest on skierowany do osób:
• które interesują się ekonomią społeczną, innowacjami społecznymi i ekonomicznymi, nowymi modelami biznesowymi oraz alternatywnymi rozwiązaniami problemów społecznych i ekologicznych,
• które pracują w branży CSR,
• które planują założyć własne przedsiębiorstwo społeczne,
• które chcą wywierać pozytywny wpływ na społeczeństwo i środowisko naturalne,
• pracowników korporacji, którzy chcą zmieniać świat
• przedsiębiorców społecznych, aktywistów, pracowników trzeciego sektora,
• dziennikarzy, blogerów i influencerów poszukujących informacji o alternatywnych modelach biznesowych, innowacjach w sferze gospodarczej i społecznej.

PROGRAM KONFERENCJI

Konferencja była prowadzona w językach polskim i angielskim z tłumaczeniem symultanicznym. 

9:00 – Rejestracja uczestników

9:30 – Otwarcie konferencji – Virginie Little, założycielka Little Infinity I Little Greenfinity, organizator konferencji

9:45 – Wprowadzenie – Prof. dr hab. Bolesław Rok, ALK

10:00-10:45Wystąpienie Matthieu Dardaillona i Jonasa Guyot – autorów książki „Przedsiębiorcy, którzy zmieniają świat”, założycieli przedsiębiorstw społecznych Ticket for Change oraz Corporate For Change

10:45-11:15 – Wywiad z przedstawicielami dużych firm: refleksje nt. ekonomii społecznej w otoczeniu biznesowym w Polsce. Prof. Boleslaw Rok porozmawia z Sebastianem Grabowskim, Dyrektorem IoT i Zaawansowanych Technologii w Orange Polska, który sam realizuje kilka przedsięwzięć społecznych, oraz Marcinem Grabiszewskim, Dyrektorem Departamentu Kredytów Bankowości Detalicznej i Biznesowej, odpowiedzialnym za pilotażowy projekt finansowania biznesu społecznego w Banku BNP Paribas Bank Polska.

11:15-11:35Przerwa kawowa przygotowana przez przedsiębiorstwo społeczne Kto rano wstaje

11:40-12:30Panel dyskusyjny o idei przedsiębiorstw społecznych i sytuacji w Polsce z przykładami współpracy przedsiębiorstw społecznych i korporacji. Uczestnicy: przedsiębiorca społeczny – Aga Osytek (Deaf Respect) , infraprzedsiębiorca – Jacek Ostrowski (Fundacja Fundusz Współpracy) i intraprzedsiębiorca – Tomasz Sene Wojciechowski (GWDA).

12:40-13:20Spotkania indywidualne przy stolikach z polskimi przedsiębiorcami społecznymi (3 tury)

13:30-13.40 Podsumowanie konferencji – Virginie Little

W konferencji wzięli udział autorzy książki „Przedsiębiorcy, którzy zmieniają świat”.  

 

Śledź także aktualności dot. Konferencji „Ekosystem pozytywnego wpływu” na stronie wydarzenia na Facebooku.

 

Close Menu